Choć pierwsze projekty pojazdów elektrycznych zadebiutowały już w XIX wieku to przez lata na rynku motoryzacyjnym królowały samochody spalinowe. Dopiero koniec XX wieku okazał się przełomowy, gdy świat zaczęła zdobywać koncepcja napędu hybrydowego.

Układy hybrydowe

HEV: Hybrid electric vehicle ( Hybrydowy pojazd elektryczny)
Najpopularniejszy typ pojazdów z napędem hybrydowym. Posiadają silnik spalinowy oraz elektryczny, a co za tym idzie bak na paliwo i akumulator, który przechowuje pobraną lub odzyskaną energię. Inteligentny system sterujący sam decyduje, który element układu najlepiej wykorzystać. Ta tzw. pełna hybryda jest punktem wyjściowym dla innych rodzajów napędów hybrydowych.

mHEV: Mild Hybrid Electric Vehicle (Łagodny układ hybrydowy)
Prostsza i tańsza wersja układu. Z jej pomocą można obniżyć zużycie paliwa i emisję szkodliwych substancji nawet do 15%. Zbudowany z silnika spalinowego i pomniejszej jednostki elektrycznej, która pełni rolę rozrusznika i alternatora, co sprawia, że stanowi przede wszystkim częściowe wsparcie dla silnika.

PHEV: Plug-in Hybrid Electric Vehicle (Hybrydowy pojazd elektryczny typu plug-in)
Kolejny poziom rozwiązania hybrydowego. Poza bardzo zbliżonym układem do typu HEV, pojazd posiada również możliwość zasilenia go poprzez podłączenie do zewnętrznych źródeł energii (plug in – wtyczka). Większy akumulator pozwala na przejazd ok. 30-50 km dziennie w trybie bez emisyjnym, czyli bez potrzeby użycia silnika spalinowego.

Zalety korzystania z pojazdów z napędem hybrydowym:

  • Ochrona środowiska: obniżenie zużycia paliwa nawet o połowę oraz emisji CO2 i szkodliwych substancji.
  • Ekonomiczna jazda (spalanie ok. 3-4 litrów paliwa na 100 km podczas jazdy w mieście).
  • Niższe koszty utrzymania.
  • Rekuperacja: odzyskiwanie energii z hamowania sprawia, że zużycie tarcz i klocków hamulcowych jest zdecydowanie niższe.
  • Usprawnienie napędu za pomocą wparcia silnika elektrycznego.
  • Cicha i komfortowa jazda.

Obsługa samochodów z napędem hybrydowym to duża odpowiedzialność i nie lada wyzwanie, którego mogą się podjąć tylko osoby odpowiednio do tego wykwalifikowane.
Zespół specjalistów z Auto Serwis Paczkowo posiada niezbędne szkolenia uzyskane w centrum szkoleniowym Bosch oraz sprzęt niezbędny do obsługi hybryd. Możemy obsługiwać zarówno auta po, jak i na gwarancji zgodnie z GVO/MVBER.

UMÓW WIZYTĘ W NASZYM SERWISIE
SKONTAKTUJ SIĘ
Napisz Zadzwoń