Problem z klimą przed zimą? Z naprawą nie czekaj do wiosny…

2021-10-12

Klimatyzację w samochodzie doceniamy najbardziej w upalne letnie dni. Wówczas system ten przydaje się najbardziej, ale warto korzystać z niego także w pozostałych porach roku. Jeżeli zauważymy anomalię w pracy klimatyzacji, nie czekajmy z wizytą w serwisie do lata. Szybka reakcja pomoże uniknąć problemów i kosztów.

Klimatyzacja w samochodzie zimą – warto jej używać

Choć, jak już wspomnieliśmy, większości z nas układ klimatyzacji kojarzy się z przyjemnym chłodzeniem wnętrza samochodu w upalne dni, jego zastosowanie jest nieco szersze. Klimatyzacja ma za zadanie regulować nie tylko temperaturę, ale i wilgotność powietrza wewnątrz auta. Sprawny układ klimatyzacji jest w stanie w krótkim czasie osuszyć wnętrze pojazdu w chłodnych porach roku, kiedy wilgotność powietrza jest wysoka. Jesienią i zimą często sami przynosimy nadmiar wody do samochodu – wsiadamy doń w przemoczonych ubraniach, przynosimy śnieg na butach. Wykorzystanie układu klimatyzacji pozwala wówczas na pozbycie się nadmiaru wilgoci, który z czasem może przyczynić się do powstania przykrych zapachów i rozwoju niepożądanych w pojeździe mikroorganizmów.

Używanie klimatyzacji przyczynia się także do szybkiego usuwania pary wodnej z szyb pojazdu. W niektórych pojazdach, nawet pomimo regularnej wymiany filtra kabinowego, ten problem występuje. Uruchomienie klimatyzacji i skierowanie nawiewu na przednią szybę pojazdu, pozwoli pozbyć się go w kilkanaście sekund. Przy w pełni sprawnym układzie klimatyzacji, już chwilę później odparują pozostałe szyby w samochodzie. Sprawna „klima” w tym przypadku przyczynia się więc nie tylko do zwiększenia komfortu jazdy, ale i bezpieczeństwa. Jazda z zaparowanymi szybami znacznie pogarsza widoczność.

Klimatyzacji w zimowe miesiące warto używać także po to, by zachować ten układ w jak najlepszym stanie technicznym. Długotrwałe przerwy w pracy są dla klimatyzacji szkodliwe i mogą zakończyć się kosztowną w naprawie awarią. W układzie klimatyzacji krąży czynnik chłodniczy, który transportuje olej, odpowiedzialny za odpowiednie smarowanie podzespołów. Długotrwały brak obiegu czynnika powoduje wytrącenie się oleju. Kiedy obie substancje nie są ze sobą dokładnie wymieszane, po ponownym uruchomieniu układu jakość smarowania jego elementów jest zbyt niska. Może to zaowocować zatarciem się szczególnie wrażliwego na tym punkcie kompresora klimatyzacji (zwanego także sprężarką). Długie przerwy w pracy mogą także doprowadzić do powstania korozji w układzie (przed którą chroni właśnie regularne smarowanie). Rdza jest bardzo szkodliwa… także dla kompresora. Może przyczynić się do zatarcia jego elementów ciernych. W rzadko używanej klimatyzacji rozwijają się także drobnoustroje, których obecność w kanałach wentylacyjnych pojazdu znacznie obniża jakość powietrza dostającego się do kabiny. Taka sytuacja jest szczególnie niebezpieczna dla alergików.

Awaria klimatyzacji przed zimą - co zrobić?

Jeżeli zauważymy pogorszoną jakość pracy układu klimatyzacji akurat w okresie jesiennym lub zimowym, pewną pokusą staje się dla nas odłożenie problemu na później – wykonanie przeglądu czy naprawy tego układu dopiero wiosną, przed wystąpieniem pierwszych upalnych dni. To duży błąd, gdyż – jak pisaliśmy wyżej – długotrwałe przerwy w pracy nie służą układowi klimatyzacji. Dokonując naprawy od razu, możemy uniknąć problemów i wyższych kosztów w przyszłości.

Pogorszenie pracy układu klimatyzacji może oznaczać drobną nieszczelność układu, którą można szybko i skutecznie naprawić. Zaniechanie tej czynności doprowadzi do wycieku większości czynnika chłodniczego, dostania się wilgoci do układu, co z kolei przyczyni się do rozwoju rdzy i drobnoustrojów. Jeżeli za naprawę zabierzemy się dopiero wiosną, może okazać się, że zamiast załatania drobnej nieszczelności i uzupełnienia czynnika, będziemy musieli dokonać kilkukrotnie droższej naprawy, zawierającej ponowne wypełnienie układu czynnikiem, a także wymianę filtrów i - szczególnie drogiego - kompresora.

Czy warto naprawiać klimatyzację przed zimą?

Naszym zdaniem, zdecydowanie tak. Korzystanie z klimatyzacji zimą ma realny wpływ na podniesienie komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Gdzie sprawdzić stan tego układu? Najlepiej w renomowanym warsztacie samochodowym, legitymującym się wieloletnim doświadczeniem w obsłudze układu klimatyzacji. Zapraszamy do warsztatu Auto Serwis Paczkowo, posiadającego autoryzację Bosch Car Service. Nasi specjaliści zadbają o Twój pojazd, korzystając z nowoczesnych narzędzi diagnostycznych i rozwiązań naprawczych.

UMÓW WIZYTĘ W NASZYM SERWISIE
SKONTAKTUJ SIĘ
Napisz Zadzwoń