Czyszczenie klimatyzacji samochodowej – dlaczego jest ważne?

2021-03-05

Układ klimatyzacji, ze względu na swoją budowę i spełniane funkcje, pracuje w warunkach sprzyjających wilgoci. Duże zawilgocenie to idealne warunki do rozwoju wszelkiego rodzaju mikroorganizmów – bakterii, roztoczy, grzybów czy pleśni. Najczęściej kumulują się one na powierzchni parownika klimatyzacji, skąd bardzo łatwo – podczas pracy układu – mogą przedostawać się wraz z pędem powietrza do kabiny pojazdu. Obecność niepożądanych organizmów w układzie klimatyzacji przekłada się nie tylko na nieprzyjemny zapach z kratek wentylacyjnych w pojeździe, ale także na duże niebezpieczeństwo dla zdrowia, zwłaszcza dla alergików czy osób podatnych na choroby związane z układem oddechowym. Użytkowanie pojazdu, w którym przez długi czas układ klimatyzacji nie został poddany czyszczeniu grozi gorszym samopoczuciem podczas jazdy, występowaniem reakcji alergicznych (katar, kichanie), a przez to spadkiem koncentracji, który może przełożyć się na bezpieczeństwo jazdy. Regularne czyszczenie klimatyzacji jest istotne także dla zachowania sprawności całego układu. Rozwój bakterii, pleśni czy grzybów sprzyja także gromadzeniu się wszelkiego rodzaju pyłu i brudu, trafiającego do pojazdu wraz z powietrzem z zewnątrz. Z czasem może to oznaczać zapchanie kanałów wentylacyjnych czy parownika klimatyzacji. Będzie się to objawiać coraz mniej wydajnym działaniem klimatyzacji.

Czyszczenie klimatyzacji – kiedy wykonać?

Eksperci motoryzacyjni radzą, by czyszczenie, czy inaczej mówiąc odgrzybianie klimatyzacji, wykonywać co najmniej raz do roku, najlepiej przed sezonem wiosenno-letnim. Każdorazowo warto sprawdzić i w razie potrzeby oczyścić układ również w przypadku zaobserwowania spadku jego wydajności czy pojawienia się nieprzyjemnych zapachów we wnętrzu auta.

Jak wyczyścić klimatyzację w samochodzie?

Najlepsze serwisy samochodowe wykonują czyszczenie klimatyzacji korzystając ze sprawdzonych i skutecznych metod. Przykładem jest metoda TUNAP. Zapewnia ona szybkie i bezpośrednie oczyszczenie parownika, likwidację niepożądanych mikroorganizmów oraz skuteczne wypłukanie i wyczyszczenie układu. Dodatkową zaletą metody TUNAP jest długotrwała ochrona przeciwko ponownemu osadzaniu się bakterii na parowniku. Przy okazji wykonywania czyszczenia klimatyzacji koniecznie należy wymienić także filtr kabinowy. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów takich filtrów, ale szczególnie polecanym rozwiązaniem jest antybakteryjny i antysmogowy filtr, dostępny w linii produktowej Bosch Filter+. Jego powłoka zewnętrzna pokryta jest jonami srebra, które neutralizują bakterie.

Serwis klimatyzacji w Poznaniu – gdzie wykonać?

Poszukując warsztatu samochodowego w Poznaniu, który zajmie się serwisem klimatyzacji, warto zwrócić uwagę na warsztaty sieci Bosch Car Service. Najlepsze warsztaty wykorzystują skuteczne metody czyszczenia klimatyzacji, takie jak opisana w powyższym akapicie. Zapraszamy do naszego pod poznańskiego warsztatu Auto Serwis Paczkowo. Skorzystanie z renomowanego warsztatu zapewni jakość obsługi układu klimatyzacji, która przełoży się na jego długą, bezpieczną i bezawaryjną pracę.

Spis treści
Spis treści
UMÓW WIZYTĘ W NASZYM SERWISIE
SKONTAKTUJ SIĘ
Napisz Zadzwoń