Jak przygotować samochód na wakacje? Zaufaj specjalistom!

2021-05-20

To już kolejny rok, kiedy większość z nas na wiosenne czy letnie wyjazdy wybierze się samochodem. Po okresie zimowym koniecznie należy sprawdzić stan techniczny auta.

Wiosenny przegląd samochodu – co sprawdzić?

W związku z trwającą pandemią, własny samochód jest zdecydowanie najbezpieczniejszym środkiem transportu. Większość z nas korzysta z auta na co dzień, jednak najczęściej wykonujemy krótkie trasy. Jeżeli mamy w planach wakacyjne wyjazdy, musimy uprzednio zweryfikować stan techniczny naszego pojazdu. Podstawowy serwis samochodu po zimie powinniśmy wykonać nawet, jeżeli nie planujemy dłuższych tras!

Od czego zacząć wiosenny serwis samochodu? Najlepiej od dokładnego umycia nadwozia. Po zimie na naszym pojeździe mogą znajdować się złogi błota oraz soli. Zwłaszcza działanie tej drugiej jest szczególnie niebezpieczne, gdyż przyspiesza korozję elementów karoserii oraz podzespołów pojazdu. Do mycia nadwozia wykorzystajmy szampon samochodowy lub aktywną pianę. Pamiętajmy o tym, by dokładnie umyć nadkola od wewnątrz, najlepiej wykorzystując do tego myjkę ciśnieniową. Dobrą praktyką jest profilaktyczne nałożenie wosku ochronnego na nadwozie, oczywiście już po umyciu i osuszeniu auta.

O wiele ważniejszym elementem wiosennego przeglądu samochodu z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy jest sprawdzenie podstawowych parametrów eksploatacyjnych. Zacznijmy od kontroli poziomu płynów. Sprawdźmy, czy poziom oleju silnikowego mieści się w odpowiednim przedziale pomiędzy minimum a maksimum. Sprawdźmy, na kiedy przypada czas jego wymiany. Zweryfikujmy również poziom płynu chłodzącego, hamulcowego, a także płynu do spryskiwaczy (pamiętajmy, aby niedobór uzupełnić letnim płynem do spryskiwaczy). Przy okazji sprawdźmy stan wycieraczek, po sezonie zimowym ich pióra mogą być już mocno wyeksploatowane. Sprawdźmy także oświetlenie - zweryfikujmy, czy wszystkie żarówki w pojeździe są sprawne.

Przegląd auta po zimie – dlaczego warto udać się do warsztatu?

Niektórych elementów pojazdu, które są bardzo istotne z punktu widzenia jego bezpiecznej eksploatacji, niestety nie sprawdzimy dokładnie w warunkach domowych. W tym celu konieczne jest podniesienie auta na podnośniku i spojrzenie nań fachowym okiem. Wykwalifikowany mechanik już po krótkim, wzrokowym przeglądzie podwozia będzie w stanie ocenić stan zawieszenia pojazdu oraz układów hamulcowego i wydechowego. Bardzo ważna jest także identyfikacja wszelkich potencjalnych wycieków. Poinformujmy mechanika o ryzyku ich wystąpienia, szczególnie jeśli sprawdzając stan płynów, zaobserwowaliśmy ich znaczny ubytek.

Wiosną zmień opony i sprawdź klimatyzację

W wielu warsztatach, wiosennego przeglądu auta możemy dokonać przy okazji sezonowej wymiany opon. Kiedy średnia, dobowa temperatura powietrza jest wyższa niż 7 stopni C, możemy już udać się do warsztatu w celu wymiany ogumienia z zimowego na letnie. Nawet, jeżeli w naszym pojeździe posiadamy opony całoroczne, po zimie warto sprawdzić poziom ich zużycia oraz, w razie potrzeby, wyważyć koła. Zapewni to bezpieczną eksploatację.

W naszym warsztacie Auto Serwis Paczkowo, oferujemy klientom także wiosenną kontrolę i czyszczenie układu klimatyzacji. Czyszczenie jest wykonywane innowacyjną metodą TUNAP, łączącą w sobie mycie ciśnieniowe oraz chemiczne. Zapewnia najdokładniejsze możliwe czyszczenie klimatyzacji, usuwające do 100% bakterii, drobnoustrojów oraz wszelkiego rodzaju zabrudzeń. Po każdym czyszczeniu wymieniamy także filtr kabinowy pojazdu na antysmogowy i antybakteryjny Bosch Filter+. Świeże powietrze w kabinie to dziś kwestia niezwykle istotna, nie tylko dla alergików.

Planując wakacyjne wyjazdy, nawet jeśli jest to dla nas jeszcze odległa perspektywa, koniecznie zweryfikujmy stan naszego samochodu. Wiosenny przegląd nie zajmie wiele czasu ani nie pochłonie znacznych kosztów, tymczasem może mieć wydajny wpływ na nasze bezpieczeństwo, a także na długą i bezawaryjną eksploatację pojazdu.

UMÓW WIZYTĘ W NASZYM SERWISIE
SKONTAKTUJ SIĘ
Napisz Zadzwoń