Przed zimą zadbaj o opony... i nie tylko

2021-09-23

Przygotowując samochód na okres jesienno-zimowy zdecydowanie nie możemy pominąć kwestii odpowiedniego ogumienia. Opony to jednak niejedyny element, który powinniśmy sprawdzić, aby zapewnić bezpieczne korzystanie z pojazdu w chłodnych miesiącach.

Kiedy zmienić opony przed zimą?

Opony to jedyny element samochodu, który styka się z jezdnią – ten oklepany frazes wraca w niemal każdej dyskusji na temat konieczności dbania o ogumienie pojazdu dla zapewnienia bezpieczeństwa. W sezonie zimowym, kiedy temperatury często spadają poniżej zera, a na drogach pojawia się oblodzenie lub śnieg, opony letnie nie są w stanie zapewnić podstawowych parametrów jazdy. Opony zimowe wykonywane są z miękkiej mieszanki gumowej, która zachowuje elastyczność nawet w czasie mrozów. Posiadają także odpowiedni wzór bieżnika z systemem lameli, których zadaniem jest zapewnianie przyczepności w warunkach zimowych.

Coraz popularniejszą alternatywą dla opon sezonowych stają się w ostatnich latach opony całoroczne. Jest to rozwiązanie kompromisowe, jednak zimą zdecydowanie bezpieczniejsze jest korzystanie z kompletu właśnie takich opon niż z ogumienia letniego. Większość opon całorocznych bazuje konstrukcyjnie na oponach zimowych, na rynku są obecne jednak także nieliczne modele opon letnich z homologacją zimową.
Opony odpowiednie na sezon zimowy załóżmy, kiedy temperatura powietrza w ciągu dnia zacznie regularnie spadać poniżej 7 st. C. Nie czekajmy zbyt długo, by uniknąć kolejek w warsztatach wulkanizacyjnych.

Co poza oponami sprawdzić przed zimą?

W okresie jesienno-zimowym bardzo dużą rolę w codziennym korzystaniu z pojazdu pełnią wycieraczki. Przejrzysta szyba to niezbędny element bezpieczeństwa, dlatego jeżeli stan naszych wycieraczek nie jest idealny, warto wymienić je na nowy komplet. Często dopiero po takiej wymianie odczujemy jak słabo spisywał się stary komplet. Pamiętajmy także o konserwacji wycieraczek. Korzystając z myjni bezdotykowych często pomijamy czyszczenie tego elementu. Pióra wycieraczek warto od czasu do czasu podnieść i przetrzeć ściereczką, nasączoną płynem do spryskiwaczy. Warto umyć także szybę, do której dolegają pióra. Przed zimą pamiętajmy koniecznie także o płynie do spryskiwaczy. Dolejmy do zbiorniczka oczywiście jego wersję zimową.

Kolejna kwestia do sprawdzenia przed okresem jesienno-zimowym to oświetlenie. Warto wybrać się do warsztatu posiadającego przyrząd do regulacji świateł, by sprawdzić i ewentualnie skorygować ustawienie reflektorów. Zimą mrok zapada bardzo wcześnie, często także rano wyjeżdżamy z domu zanim wstanie słońce. Niezwykle ważne jest, by nasze reflektory nie tylko oświetlały drogę w odpowiednim zakresie, ale także by nie oślepiały innych jej użytkowników, generując niebezpieczne sytuacje. Odpowiednie ustawienie świateł nie jest czynnością wykonywaną raz na zawsze. Wraz z eksploatacją samochodu zużywają się elementy zawieszenia, co ma wpływ na wysokość reflektorów i kąt padania emitowanego przez nie światła. Kontrola ustawienia świateł powinna być wykonywana w czasie każdego przeglądu okresowego na stacji kontroli pojazdów. Doświadczenie uczy nas jednak, że jest to czynność bardzo często pomijana w czasie badań lub wykonywana niedokładnie. Warto więc wybrać się w tym celu do dobrego warsztatu. Jeżeli w naszym samochodzie przepali się żarówka świateł mijania lub drogowych, najlepszą praktyką jest wymiana na nowe żarówek po obu stronach pojazdu. Wówczas unikniemy sytuacji, w której jedna z żarówek świeci mocniej lub posiada inną barwę światła niż druga.

Gdzie sprawdzić auto przed zimą w Poznaniu?

Jeżeli przed sezonem jesienno-zimowym chcemy nie tylko wymienić opony, ale także wykonać profesjonalny przegląd auta przed zimą, warto wybrać warsztat należący do renomowanej sieci. Przykładem może być warsztat Auto Serwis Paczkowo, posiadający autoryzację Bosch Car Service oraz odpowiednie wyposażenie do obsługi ogumienia, badania ustawienia świateł czy wszelkiego rodzaju napraw pojazdowych.

UMÓW WIZYTĘ W NASZYM SERWISIE
SKONTAKTUJ SIĘ
Napisz Zadzwoń