Płyn chłodniczy w samochodzie – kontroluj, ale też regularnie wymieniaj

2023-02-13

Regularna wymiana oleju silnikowego to czynność, o której pamięta zdecydowana większość właścicieli samochodów. Nieco inaczej wygląda kwestia płynu chłodniczego, który bardzo często bywa pomijany przy standardowych oględzinach stanu technicznego pojazdu. Dlaczego warto kontrolować, ale też regularnie wymieniać płyn chłodniczy?

Funkcja płynu chłodniczego w samochodzie

Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że zadanie płynu chłodniczego w samochodzie jest niemal tak samo ważne jak rola oleju silnikowego. Płyn chłodniczy odpowiada za poprawną pracę silnika. Krążąc w układzie chłodzenia, odbiera nadmiar ciepła generowanego przez pracującą jednostkę i odprowadza je go atmosfery lub wnętrza pojazdu (w celu ogrzania kabiny). Dzięki temu, możliwe jest zapewnienie optymalnej temperatury roboczej silnika. We współczesnych samochodach, dzięki sterowanym elektronicznie termostatom, możliwe jest regulowanie temperatury płynu chłodniczego, co pozwala na utrzymanie zadanej temperatury roboczej silnika nawet w skrajnych warunkach atmosferycznych.

Jak kontrolować stan płynu chłodniczego?

Producenci samochodów nie podają sztywnych interwałów kilometrowych, po przejechaniu których płyn chłodniczy powinien zostać wymieniony. Z tego powodu czynność ta często bywa zaniedbywana przez właścicieli pojazdów. Zwykle producenci ograniczają się wyłącznie do rekomendacji wymiany płynu co 3-5 lat. Zależne jest to od konkretnego modelu i wersji pojazdu oraz rodzaju zastosowanego płynu.

Kontrola stanu płynu chłodniczego, jaką w warunkach domowych może wykonać kierowca ogranicza się do sprawdzenia poziomu płynu w zbiorniczku wyrównawczym, znajdującym się pod maską auta. Jeżeli poziom płynu znajduje się pod kreską wskazującą minimum, należy uzupełnić jego niedobór – najlepiej płynem tego samego typu, jak znajdujący się w układzie. Jeżeli nie wiemy, jaki płyn krąży obecnie w układzie chłodzenia naszego pojazdu, możemy doraźnie zastosować płyn uniwersalny. Pamiętajmy jednak, że w ten sposób zmienimy skład płynu, co może rzutować na jego wydajność. Stwierdzenie obniżenia poziomu płynu powinno jednak zasugerować nam, że jest to odpowiedni moment na kontrolę stanu układu chłodzenia w warsztacie naprawczym.

Dlaczego ubywa płynu chłodniczego? Możliwe powody.

Ubywanie płynu chłodniczego w pojeździe może być spowodowane wieloma czynnikami. Do najczęstszych należą nieszczelności układu chłodzenia, zwykle zlokalizowane w chłodnicy. Jest ona elementem narażonym na uderzenia kamieni podczas jazdy, a także na trudne warunki atmosferyczne, negatywny wpływ soli drogowej itp. Na powierzchni chłodnicy mogą pojawiać się mikrouszkodzenia, przez które ucieka płyn.

Płyn może wyciekać także z przewodów połączeniowych w układzie chłodzenia, uszczelnienia pompy wody lub nagrzewnicy. Niestety ubywanie płynu chłodniczego może być także jednym z objawów uszkodzenia uszczelki pod głowicą silnika, która jest awarią niezwykle niebezpieczną i drogą w naprawie. Jeżeli zaobserwujemy regularne ubywanie płynu chłodzącego w naszym pojeździe, powinniśmy niezwłocznie udać się do zaufanego warsztatu w celu wykonania diagnostyki.

Co robić, by zapobiec usterkom układu chłodzenia?

Wyżej wymienione usterki zdarzają się rzadziej w pojazdach, w których płyn chłodniczy jest regularnie wymieniany. Współczesne pojazdy stawiają tego typu płynom wysokie wymagania. Muszą one być odporne na zamarzanie do nawet -35 stopni oraz odporne na zagotowanie w temperaturze nawet 140 stopni Celsjusza. Jednocześnie płyn nie może pienić się ani zmieniać swojej konsystencji w trakcie eksploatacji. Współczesne płyny zawierają cały pakiet dodatków, których zadaniem jest ochrona metalowych części układu chłodzenia (w tym zapobieganie korozji), a także zapobieganie starzeniu się uszczelek wykonanych z gumy i tworzywa. Z czasem płyn chłodniczy traci jednak swoje parametry i właściwości i nawet jeśli w standardowych warunkach eksploatacji spełnia swoją funkcję, nie zapewnia już tak skutecznej ochrony układu chłodzenia jak wcześniej.

Regularna wymiana płynu chłodniczego jest zatem niezbędna, jeżeli chcemy utrzymać nasz układ chłodzenia, a co za tym idzie także silnik pojazdu i jego osprzęt, w dobrym stanie technicznym. Warto nie przekraczać zalecanych przez producenta pojazdu interwałów czasowych wymiany płynu, a nawet wymieniać go częściej, najlepiej w zaufanym warsztacie naprawczym.

Warsztaty należące do sieci Bosch Car Service świadczą kompleksowe usługi w zakresie konserwacji i napraw układów chłodzenia pojazdów. Szukając przedstawiciela tej sieci w okolicach Poznania, warto skierować się do warsztatu Auto Serwis Paczkowo, którego pracownicy dokonają profesjonalnego sprawdzenia stanu układu chłodzenia, dobiorą odpowiedni typ płynu i przeprowadzą jego wymianę, zgodnie z procedurą serwisową zalecaną przez producenta pojazdu. Pamiętajmy, że regularna i profesjonalna wymiana płynu chłodniczego to gwarancja niezawodnej pracy silnika.

Spis treści
Spis treści
UMÓW WIZYTĘ W NASZYM SERWISIE
SKONTAKTUJ SIĘ
Napisz Zadzwoń