Pompa wody – wymieniać czy nie?

2024-06-11

Pompa cieczy chłodzącej, nazywana popularnie pompą wody to bardzo ważny element układu chłodzenia w pojazdach, napędzanych przez silnik spalinowy. Dylemat dotyczący jej wymiany pojawia się zazwyczaj przy okazji konieczności przeprowadzenia prac przy rozrządzie silnika. Czy zatem warto wymieniać pompę wody? Jak często to robić oraz o jakie detale zadbać? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

Rola pompa wody w układzie chłodzenia pojazdu

Zadaniem pompy cieczy chłodzącej jest cyrkulacja, czyli rozprowadzanie płynu chłodzącego w silniku. Celem jest utrzymanie optymalnej temperatury pracy jednostki napędowej. Pompa wody zazwyczaj jest napędzana przez pasek rozrządu lub pasek osprzętu silnika. Istnieją także pompy napędzane elektrycznie.

Jeśli pompa nie działa prawidłowo, płyn nie będzie krążył wystarczająco efektywnie, co doprowadzi do przegrzewania się silnika. Długotrwałe przegrzewanie może z kolei doprowadzić do uszkodzenia uszczelek głowicy silnika, pokrywy zaworów i innych elementów układu chłodzenia. Pierwszymi symptomami awarii pompy mogą być problemy z pracą ogrzewania wnętrza samochodu czy zwiększone zużycie paliwa. Co ważne, nie wszystkie współczesne samochody posiadają na desce rozdzielczej wskaźnik temperatury silnika!

Wymiana pompy wody – kiedy jej dokonać?

Wiemy już, że pompa cieczy chłodzącej to bardzo ważny element pojazdu. Czy jednak jej profilaktyczna wymiana jest zasadna? A może warto wymienić pompę dopiero po zaobserwowaniu pierwszych symptomów jej awarii?

W przypadku tego elementu występuje szczególna zależność. Sam proces wymiany pompy najlepiej przeprowadzić jest wraz z okresową wymianą rozrządu. Dlaczego? Każdorazowo, wymiana pompy i tak wiąże się z koniecznością demontażu elementów rozrządu. Procedura ta jest dość czasochłonna i – w zależności od konkretnego modelu pojazdu – bywa kosztowna. Właśnie dlatego większość mechaników zaleca profilaktyczną wymianę pompy wraz z elementami osprzętu rozrządu, nawet jeśli wciąż jest ona sprawna. Pozwala to uniknąć późniejszych problemów spowodowanych nagłą usterką pompy i koniecznością ponownego przeprowadzania całej procedury demontażu elementów napędu rozrządu.

Interwały wymiany rozrządu są różne dla poszczególnych modeli pojazdów. Warto wymieniać rozrząd co najmniej po przejechaniu liczby kilometrów wskazanej przez producenta pojazdu. Najlepiej zrobić to wcześniej, zwłaszcza jeżeli auto użytkowane jest w trudnych warunkach (ruch miejski, ciągnięcie przyczepy, dynamiczny styl jazdy). Pompa wody nieznacznie zwiększa koszt całości operacji, jaką jest wymiana napędu rozrządu.

Zleć wymianę pompy wody profesjonalistom – błędy, których warto unikać

Niestety choć wymiana pompy wody jest dość rutynowym zabiegiem, wykonywanym przez większość warsztatów, nadal stosunkowo często realizowana jest w nieprawidłowy sposób. Wrażliwym elementem jest uszczelnienie pompy, które łatwo uszkodzić. Może to skutkować wyciekiem płynu chłodzącego.

Po zdemontowaniu starej pompy, a przed montażem nowej, mechanik powinien sprawdzić czystość układu chłodzenia i w razie potrzeby wykonać płukanie. Wszelkie krążące w obiegu zanieczyszczenia są niebezpieczne dla nowej pompy. Kolejną ważną rzeczą, o której trzeba pamiętać montując pompę jest uszczelnienie – należy stosować uszczelki i smary rekomendowane przez producenta części. Bardzo ważnym aspektem, o którym mechanikom niestety zdarza się zapominać jest niedopuszczenie do uruchomienia pompy „na sucho”. Zanim podejmie ona pracę, musi znajdować się w niej przynajmniej niewielka ilość płynu chłodzącego.

Powierzając serwis samochodu profesjonalnemu warsztatowi, takiemu jak Auto Serwis Paczkowo, należący do sieci Bosch Car Service, możemy mieć pewność, że zarówno wymiana rozrządu jak i pompy wody przebiegnie prawidłowo. Doświadczeni mechanicy dobiorą także odpowiedni do danego modelu samochodu i wersji silnikowej płyn chłodniczy, a także pompę, pasek rozrządu i inne elementy pochodzące od sprawdzonych producentów.

Pamiętajmy, że prawidłowo wykonana okresowa wymiana napędu rozrządu i pompy wody to gwarancja długiej i bezawaryjnej pracy silnika samochodu. Powierzmy ją zatem warsztatowi, który zapewni nam fachowe podejście oraz gwarancję na wykonaną usługę.

Spis treści
Spis treści
UMÓW WIZYTĘ W NASZYM SERWISIE
SKONTAKTUJ SIĘ
Napisz Zadzwoń